Bize Kitap Lazım Projesi

#BizeKitapLazım

 

Junior Chamber International (JCI) Kadıköy şubesinin gelenek haline getirdiği kitap kampanyası “Etkiye Köprü Ol” bu sene de gündeme uygun bir video ile tanıtılıyor.

 

Nedir?

“Etkiye Köprü Ol” platformu JCI Kadıköy şubesi 2015 yılı başkanı Fatih ŞENGÜL’ün sloganı olarak doğmuştur. 2016 yılında Toplumsal Gelişme ve Farkındalık fırsat alanında devam eden projeler için kullanılan bir slogan olmuştur.

“Bize Kitap Lazım” projesi Türkiye’de kitap ve kütüphane ihtiyacı olan okullara ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 12 kişilik gönüllü ekip ile oluşturulmuştur. 2016 yılı direktörüğünü Fidan AYDIN üstlenmiştir.

Bize Kitap Lazım Projesinin 2016 Yılı Hedefi

7 Bölge, 70 Okul, 70.000 Kitaptır.

 

Neden Önemlidir?

Çünkü,

-Bilgiyi en kolay ve en etkili öğrenme yolu okumaktır. Bireyler sahip oldukları bilginin %60’ı kadarını okuyarak elde ederler.
-Türkiye halkı günde ortalama 5 saat TV seyrediyor, 6 saat internete giriyor ve sadece sosyal medyaya 2,5 saat harcıyor. Kitap okumaya ayırdığı vakit ise yılda 6 saat…
-Avrupa Birliği ülkelerinde bir kişinin yıllık kitap harcaması 500 dolarken, Türkiye’de bu rakam sadece 2 dolar düzeyinde seyrediyor.
-Nüfusu yalnızca 7 milyon olan Azerbaycan’da bir kitap ortalama 100 bin tiraj ile basılırken, 74 milyon nüfusa sahip -Türkiye’de bu rakam 2 bin ila 3 bin arasında kalıyor.
-Türkiye’de yılda sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonya’da ise bu rakam 4 milyar 200 milyon.
Kişi başına düşen kitap sayısı, Japonya’da 25, İsviçre’de 10, Fransa’da 7, Türkiye’de ise 5 kişiye 1 kitaptır.

Okuyarak öğrenmenin öneminin farkında olduğumuz için, kitap ihtiyacı olan okullara süreklilik sağlanacak bir proje yürütmek hedefimizdir.

 

Ne Yapabilirsiniz?

etkiye köprü ol bize kitap lazım

Etkiye Köprü Olmak İçin Sizde;

Kitap kumbarası talep edebilir,

Etki alanınızda projemizi duyurabilir,

Kitap bağışı yapabilir,

Kitap bekleyen okullarımıza destek eli uzatabilirsiniz…

 

iletişim için: yardim@etkiyekopruol.com2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: