Gamification Guru Listesindeyim

Bugün güzel bir haberle açtım gözlerimi. Her sabah olduğundan daha enerjik kalktım yataktan. Telefon bildirimlerine baktığımda Ercan Altuğ Yılmaz hocamız müjdeli bir haber paylaşmıştı. Gamification Guru listesine girmişim. Hem de 8. sıradan =)

Her ay düzenlenen bu listede uluslararası arenada Gamification konusunda uzman olan kişiler listeleniyor. Altuğ hoca bu listenin gediklisi olduğu için her ay ilk 10 da karşımıza çıkıyor. Bu ay da kendisi 9. sırada. İlk 100 de bir Türk daha var elbet. 28. sıradaki Alper Berber. Uluslararası gamification guru listesinde 3 Türk olması ülkemiz için muhteşem bir haber. Umarım bu listede daha çok bizden kişiler görürüz. Ülkemizdeki Gamification (Oyunlaştırma) algısının artması ve bu konuya ilgili firmaların çoğalması en büyük temennimiz.

Rise.Global üzerinde Toby Beresford moderatörlüğünde hazırlanan Gamification Gurus Power 100 Listesinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

gamification guru liste

Gamification Guru Listesi Nasıl Belirleniyor?

Belirli dijital mecralardaki gamification paylaşımlarının etkileşimleri değerlendirilir. Burada en önemli 2 mecra bulunuyor. SlideShare ve Twitter. Bu iki mecranın istatistikleri özel bir algoritmayla değerlendiriliyor.

Her ne olursa olsun liste puanlamasında dikkati çekmek ve puana dönüşmesini saplamak için paylaşımlarda gamification etiketi kullanılmış olmalı. Yani oluşan puanlar sosyal medya etkileşim puanı değil, doğrudan #gamification paylaşımları etkileşim puanı oluyor. Ayrıca diğer mecralardan alınan bazı etkileşimler de bireyin puanına etki ediyor.

 • Mesela benim toplam puanım 61.
 • Bu puanın SlideShare üzerindeki sunumların 241 izlenmesiyle aldığım puan değeri: 18.
 • Twitter etkileşimi 25 ve bundan dolayı aldığım puan 8.
 • Son olarak gizli metrikler puanları bulunuyor. O da 38 olarak hesaplanmış.
 • Bu puanların toplamı olan 61 ise benim guru listesindeki yerimi belirliyor.
 • Instagram ve Google Plus, değerlemeye alınmadığı için oradaki etkileşimler puan olarak bu listeye yansımıyor.

 

Gamification Gurus Power 100 Hakkında

Gurus Power 100, her ay gamification konusundaki dijital etkilerine göre oyuncuların sıralamasını yapar.

Gamification konusunda aktif uzmanların kim olduğunu öğrenmenizi sağlar.

Bu afişin amacı, konuyla ilgili en fazla etki sağlayan kişileri vurgulayarak dijital alanda gamification hakkında daha fazla bilinirlik sağlamaktır.

İstatistiklerini görmek için herhangi bir guruyu inceleyebilirsiniz.

Liste şirket veya ekip olarak değil birey olarak etki alanını ölçer ve yayınlar.

 

Gamification (Oyunlaştırma) konusunda dünyaca ünlü guruların arasında olmak gurur verici bir olay. Bu listeye girmeme vesile olan, paylaşımlarımda etkileşim oluşturan, bu alanda beni destekleyen, uygulamalarıma ve eğitimlerime katılan ilgili herkese çok teşekkür ederim. Oyunlastirma.co sitesi sahibi, Oyunlaştırma kitabı yazarı ve iş ortağım Ercan Altuğ Yılmaz da özel bir teşekkürü hakediyor =)Author: Ali Cevat Ünsal
Ali Cevat Ünsal, İnsan Kaynakları Amatörü #BuBıyığaGüven #BıyıklıSohbetler #Gamification #Metafor #İnsanKaynaklari #Blogger #OyunTabanlı #eğitim #Oyunlaştırma #KarakterAnalizi

2 yorum

 • Gökhan

  Merhaba değerli arkadaşım

  Oyunlaştırma üzerine ne kadar titiz bir çalışma yürüttüğünü, ne kadar zaman ve emek ayırdığını en çok takip edenlerden biriyim. Çalışmalarındaki süreklilik ve enerji seni sürekli zirvede tutuyor.

  Başarılarının devamı dileğiyle,

  Hem seni hemde Altuğ hocayı hemde Alper Berber’i tebrik ederim.

  Saygılarımla,

  Gökhan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: